Často kladené dotazy
Co je alkovna?
Alkovna je prostor nad kabinou určený ke spaní dvou osob. Tradiční obytný vůz s alkovnou poskytuje velký vnitřní prostor, z lůžka nacházejícího se v alkovně není třeba každý den uklízet lůžkoviny.
Co znamená polointegrovaný vůz?
Polointegrovaný obytný vůz je moderní forma obytného vozu bez alkovny. Díky tomuto řešení je vůz nižší, má níže těžiště a vyznačuje se tedy výbornými jízdními vlastnostmi a nižší spotřebou paliva. Polointegrované vozy mají zpravidla postel, která sjíždí ze spodní části stropu (elektricky, anebo mechanicky).
Co znamená integrovaný vůz?
Integrovaný obytný vůz představuje vrcholnou třídu obytných automobilů, protože se jedná o kompletní přestavbu včetně kabiny řidiče. Využití prostoru je u integrovaných obytných vozů nejlepší možné, mají spoustu úložných prostor, otočná komfortní přední sedadla a také stahovací postel pro spaní dalších dvou osob, která se stahuje právě nad sedadla řidiče a spolujezdce.
Stačí řidičský průkaz skupiny B?
U obytného vozu stačí řidičský průkaz skupiny B . Pokud si pronajmete obytný přívěs, potřebujete řidičský průkaz skupiny B + E
Můžeme jet s vozem kamkoliv do zahraničí?
S vozidlem můžete jet kamkoli v rámci EU, je to kvůli platnosti pojistky, všechny země jsou vypsané na zelené kartě pojišťovny.
Jaká je hmotnost vozidla?
U každého vozidla je to jinak, není ani tak důležité kolik auto váží, ale jaká je jeho doložnost. Ten určuje, kolik můžete naložit tak, abyste nepřesáhli 3 500 kg.
Jak se s autem jezdí a parkuje?
Naše vozy jsou vybaveny couvací kamerou, přesto buďte opatrní při parkování, raději požádejte spolujezdce, aby Vás při parkování navigoval. Nejezděte těsně vedle jiných vozidel – hrozí kolize středem vozu dovnitř oblouku nebo zadním rohem ve vnějším oblouku. Je důležité počítat s tím, že obytný vůz má širší zadní nápravu než přední.
Můžu parkovat kdekoli nebo jen na vyhrazených parkovištích?
Pokud máte vůz do 3,5 tuny, používejte parkoviště pro osobní vozy nebo vyhrazená parkoviště pro obytné vozy. V každém státě EU je to jinak. Je nutné si toto zjistit podle toho, kam jedete. Můžeme Vám poradit.
Co mám dělat, když nabourám?
Volejte nejprve nám: paní Věře Šmoldasové +420 774 222 942 nebo asistenční nonstop linku + 420 773 004647 a poté policii.
Co mám dělat, když někdo nabourá do mě?
Vždy musíte sepsat protokol: záznam o dopravní nehodě. Buď jej má viník, anebo použijte ten, který máte od nás a hlavně vždy volejte policii!
Co mám dělat, když mě vykradou?
Udělejte soupis věci, které Vám chybí. Prvotně volejte policii a sepište s nimi protokol!! Na nic byste předtím neměli sahat.
Platíme nějaké poplatky navíc za zapůjčení?
Platíte jen pronájem vozidla. V případě pronájmu kratšího jak 14 dnů je denní limit najetých km  350 km (1 nadlimitní km 6,- Kč). Denní limit 350 km neznamená, že každý den musíte ujet jen 350 km. Znamená to, že pokud máte pronajatý vůz např. na 9 dní, v nájemném máte zahrnuto 9×350 km = 3150 km a je úplně jedno, kdy je najedete.
Kolik litrů mají nádrže na vodu?
Nádrž na čistou vodu má zpravidla 120 l + 10 l v ohřívači vody. Nádrž na odpadní vodu má obsah 90 – 100 l.
Je voda pitná?
Při předání vozu zákazníkovi nádrž plníme standardní pitnou vodou,přesto doporučujeme vodu převařovat. Jakou vodu si případně doplníte na cestách je na Vás. Studniční vodu neznámé kvality nedoporučujeme používat. Doplnit vodu můžete v kempech nebo na místech k tomu určených a takto označených, případně i u benzínových pump mimo zimní období. Vodu můžete doplnit hadicí nebo je ve voze k dispozici 10l konev.
Může se odpadní voda vypouštět kdekoliv?
NE! Voda znečištěna jarem či mýdlem, voda z umyvadel, dřezu a sprchy odtéká do odpadní nádrže, která má také 90-100 l. Proto její vypuštění je nejlepší v kempu případně na místech k tomu určených. Pokud taková možnost není, zastavte např. na parkovišti benzínové pumpy, otevřete nádrž nad kanálem, vypusťte jí a odjeďte. Určitě nevypouštějte blízko jakéhokoliv obydlí. I když se nejedná o nebezpečný odpad, místní lidé to vnímají negativně.
Pokud teplota klesá pod bod mrazu, tak je nutné vůz stále temperovat, minimum 6-8 °C jinak voda zamrzne.
Na kolik použití je nádrž na toaletu?
Toaleta je chemická s kapacitou 20 l. Pro čtyřčlennou rodinu v plném využití vydrží 1-2 dny. Vyprázdnění WC tanku provádějte výhradně v kempech nebo v místech k tomu určených, případně do WC na benzínové pumpě. Po vylití propláchněte a dejte do tanku chemii.
Může se používat i klasický toaletní papír?
NEDOPORUČUJEME! Běžný toaletní papír se v chemii toalety obytného vozu nerozpustí. Speciální toaletní papír pro chemická WC vám rádi dodáme. Toaletní papír při kontaktu s dezinfekčním prostředkem INSTABLUE se velmi snadno rozpouští. V odpadním zásobníku tak nevznikají chomáče a zásobník pojme více odpadu.
Lze WC kazetu vyprázdnit kdekoliv nebo jsou speciální toalety?
Jsou k tomu určeny speciální toalety, případně postačí standardní toaleta.
Je vůz vybaven nábytkem?
Obytný vůz si půjčujete s vestavěným nábytkem, který je přesně zasazen do interiéru vozidla a nelze s ním nijak manipulovat.
Kolik kilo unese stahovací postel?
Stahovací postel je stavěna pro dvě standardní osoby (do 120 kg/osobu). Maximální zatížení tohoto dvoulůžka je 240 kg.
Jdou přední sedadla otáčet?
U některých modelů jsou přední sedadla otáčecí.
Jak správně používat chladničku?
Při předání vozu Vám náš personál nastaví lednici na automatický systém, nemusíte se o chod lednice prakticky vůbec starat, běží sama a přepíná si mezi okruhem 12 V / 24 V / plyn.
Lednice je energeticky automatická – při stání a jízdě pracuje na propan, v kempu na 230 V zapojených do vozu nebo na 12 V.
Za jakou dobu se lednice s mrazničkou vychladí?
Lednice se nachladí za cca 6 hodin.
Které státy obsahuje navigace?
Navigace obsahuje státy po celé Evropě.
Zvládne vůz nabíjení notebooku, mobilu a drobných spotřebičů?
Ano, vůz je schopen dobít drobné spotřebiče (fotoaparát, mobil). Nicméně doporučujeme mít vůz při větší zátěži nastartovaný. Pro dobíjení PC a výkonnějších spotřebičů mějte vůz připojený na 220V síť. Obytný vůz disponuje dvěma propojenými akumulátory. Jeden pro potřeby motoru, tedy především start. A druhý pro potřeby obytné části, světla, čerpadlo vody, event. topení, příp. dobíjení drobné elektroniky. V případě vybití akumulátoru pro obytnou část, lze vždy motor nastartovat.
Funguje klimatizace v obytné části i za jízdy?
Každé námi nabízené vozidlo má motorovou klimatizaci s ovládáním na palubní desce.
Vyměňujeme si sami plynové bomby?
Nevyměňujete! Bomby jsou koncipovány tak, aby Vám po celou dobu cestování vydržely. Pokud plánujete delší cestu poradíme Vám při předání vozu.
Může být plynová bomba po dobu jízdy otevřena?
NESMÍ! Plyn musí být uzavřen! Při otevřeném plynu během cesty riskujete únik do obytného prostoru.
Jak a kdy můžu používat markýzu?
Markýzu můžete použít kdykoli, když na to máte dostatek místa a počasí vám to umožní. Markýzu musíte řádně ukotvit do země za pomoci kotvících hřebů nebo uvázat ke stromu, pokud žádný strom v blízkosti není a nemáte možnost markýzu ukotvit, nedoporučujeme jí používat. Dále nedoporučujeme používat markýzu při silném větru, bouřce a krupobití vzhledem k riziku poškození ramen. Při opuštěnívozidla opět doporučujeme markýzu schovat. Markýza je drahá a její oprava velmi nákladná.
Můžeme se za jízdy procházet, používat WC, vařit?
Je zákonem zakázáno ve všech zemích EU za jízdy chodit, spát v posteli, používat toaletu a nebo vařit. POZOR NA TO! Cestující by měli sedět na sedadlech a mít zapnuté bezpečnostní pásy.
Můžeme mít při jízdě otevřena okna?
Nedoporučujeme! Před každou jízdou nejdříve zkontrolujte, že máte zavřená všechna okna – jak boční tak střešní a také dveře do obytné části a do garáže. Zkontrolujte, že nikde nejsou odložené předměty, které by mohli díky setrvačnosti a odstředivé síle cestovat po voze. Především pozor na zadní dvoulůžko.
Musíme vracet auto čisté?
ANO! Vrácení čistého auta, z vypuštěnou odpadní nádrží na vodu a WC je podmínkou vrácení vozidla. Za vrácení  znečištěného vozidla nebo nevypuštění odpadní nádrže účtujeme 2000 Kč. Vozidlo není třeba mýt z venku.
Platíme nějaké poplatky navíc za zapůjčení?
Ne.
Jaký je hlavní rozdíl v řízení mezi dodávkou a obytným vozem?
Rozdíl je především ve výšce – vždy sledujte výšku mostů a překážky zasahující do vozovky (větvě, střechy, balkóny, zábradlí). Převodovka obytného vozu je vyladěna více „do pomalé jízdy“. Auto má slušnou dynamiku např. i pro předjíždění. Pro klidnou jízdu ale zařaďte při 60 km/h „5“ a při 75 km/h i „6“. Velký rozdíl je při stoupání, hmotnost až 3,5 tuny dává o sobě znát, proto včas řaďte nižší rychlosti. Auta jsou vybaveny asistentem rozjezdu do kopce.
Jak je vůz vybaven?
Vůz je vybaven kempingovým nábytkem pro 4 -5 osob,  kompletním jídelním servisem pro 4-5 osob vč. nádobí na vaření a příborů, markýzou a nosičem na kola.